Doneseno rješenje o provođenju istrage protiv šestorice okrivljenika
Osnovano se sumnja da su se okrivljenici, u razdoblju od studenog 2021. do 25. veljače 2022., na području Zagreba i Zagrebačke županije, u cilju ostvarenja nepripadne materijalne koristi kontinuiranom proizvodnjom, nabavkom i daljnjom preprodajom većih količina različitih droga, međusobno povezali i udružili radi uspostave cjelokupnog nabavnog i distributivnog lanca trgovine kokainom, čija se cijena na ilegalnom narko-tržištu u Hrvatskoj kreće od 250.000,00 do 280.000,00 kuna po kilogramu, i heroinom, čija se cijena kreće od 120.000,00 do 150.000,00 kuna po kilogramu, te radi uspostave sveobuhvatnog proizvodnog procesa izrade amfetamina, čija se cijena kreće od 7.000,00 do 10.000,00 kuna za kilogram, odnosno od 8.000,00 do 12.000,00 kuna za litru u konzistenciji ulja.
U okviru dogovorenog plana i s istim ciljem, okrivljenici su ispunjavali namijenjene im zadaće koje su se odnosile na samu proizvodnju droge i s tim u vezi nabavku, prijevoz, prijenos i skladištenje preprekursora BMK glicidad te prekursora sumporne kiseline, acetona, toluena i dietil-etera, kao i drugih kemijskih tvari potrebnih za kemijsku sintezu amfetamina kako bi se finalni proizvod radi daljnje prodaje i stavljanja u promet mogao ponuditi na ilegalnom narko-tržištu, a također su obavljali i zadaće u cilju uništavanja nusproizvoda proizašlih iz kemijskog procesa proizvodnje amfetamina.
Tako su I., II. i IV. okr. kao skladišni prostor koristili prethodno pronađeni i iznajmljeni poslovni prostor u Zagrebu, u koji su u najmanje tri navrata dopremili više kartonskih kutija i veći broj plastičnih kanistara u kojima se nalazila sumporna kiselina i isopropanol te više plastičnih vreća ispunjenih sa natrijevim-hidroksidom, sve tvarima koje se koriste u kemijskoj sintezi amfetamina. Iz tog su skladišnog prostora preuzeli najmanje 70 kanistara sumporne kiseline koje su prevezli i pohranili u laboratorij za proizvodnju amfetamina postavljen u obiteljskoj kući na području Zagrebačke županije. Pretragom tog skladišnog prostora u Zagrebu pronađeno je ukupno 20 litara sumporne kiseline u pakiranjima od jedne litre, 1075 kilograma natrijevog hidroksida, 50 litara isopropanola i 993 litre tekuće kemijske tvari, zasad nepoznatog sastava.
Također je IV. okr. kao skladišni prostor koristio prethodno iznajmljenu garažu na području Zagreba, pretragom koje je pronađeno 2,7 kilograma amfetamina, 12 kilograma hašiša, oko 3,4 kilograma marihuane, 20 litara sumporne kiseline, 70 litara isopropanola i 19 litara acetona, a pronađene su i dvije automatske puške.
Nadalje su I. i II. okr., u okviru dogovorenog plana, kod VI. okr. pohranili najmanje pet kanistara od po 10 litara toluena, osam kanistara od po 25 litara tekuće tvari nepoznatog sastava nalik na metanol, dva kanistra od po 60 litara i 13 kanistara od po 25 litara tekuće tvari nepoznatog sastava, te 50 grama droge heroin i oko 24 kilograma smeđe tvari, punila koje se koristi za povećanje mase heroina prije njegove daljnje preprodaje i stavljanja u opticaj. Na adresi prebivališta VI okr. pronađeno je i pet kilograma marihuane.
Osim toga, I., II. i III. okr. su na tri etaže obiteljske kuće na području Zagrebačke županije instalirali opremu i uređaje potrebne za proizvodnju amfetaminskog ulja i samog amfetamina za daljnju prodaju. U tu su svrhu I., II. i III. okr. u taj laboratorij dopremili veću količinu različitih kemijskih sredstava korištenjem kojih su u prvoj fazi kemijske sinteze amfetamina proizvodili preprekursor BMK glicidad, proizveden u količini od najmanje oko 510 kilograma, uz pomoć kojeg se može proizvesti oko 400 litara amfetaminskog ulja, odnosno amfetamina. Također su tu nekretninu koristili i za zbrinjavanje otpada nastalog tijekom kemijskog procesa proizvodnje amfetaminskog ulja i amfetamina te opreme koja se koristila u proizvodnom procesu. Tako je III. okr. u najmanje četiri navrata sam, a najmanje jednom zajedno s I. okr., oko same obiteljske kuće, kao i na javnim površinama u prirodi, u predjelu naselja te u više kontejnera na području Zagreba izbacivao tekuće i krute tvari nastale kao otpad u proizvodnom procesu kako bi ih se uništilo i tako prikrilo njihovo porijeklo. Dosad je pretragom obiteljske kuće pronađeno najmanje 500 kanistara zapremnine od po 25 litara, 50 bačvi od po 25, 50 i 100 litara, sve ispunjeno tekućinom za sada neutvrđenog sastava, pet proizvodnih jedinica za sintezu amfetamina, sastavljenih od po dvije bačve zapremnine od najmanje 100 litara koje se nalaze u vodenoj kupelji i koje su spojene na plin, te raznu drugu opremu i kemijska sredstva.
U okviru dogovorenog plana, I., II. i V. okr. su podrum druge obiteljske kuće na području Zagrebačke županije na kojoj neprijavljeno boravi V. okr., koristili za skladištenje tvari koje će koristiti u proizvodnom procesu dobivanja amfetaminskog ulja i amfetamina, kao i za skladištenje kokaina u krutom i tekućem stanju radi miješanja s punilima zbog povećanja mase, prethodno pakiranju za potrebe daljnje preprodaje droge. Pretragom u tom skladištu pronađeno je oko 15 kilograma kokaina, 40 litara acetona, šest litara dietil-etera, pet litara tekuće tvari nepoznatog sastava sa reakcijom na kokain, dvije PVC boce od jedne litre ispunjene u dvije trećine sa amonijakom te preša za pakiranje kokaina.
USKOK je istražnom sucu Županijskog suda u Zagrebu predložio određivanje istražnog zatvora protiv svih okrivljenika.